niedziela, 23 grudnia 2012

Kurs gitarowy #16 - gitara czy perkusja?

Witam. Dziś opiszę Ci niesamowitą technikę gry na gitarze. Dlaczego niesamowitą? Gdyż opanowanie jej wzbogaci Twoją grę i nada jej jeszcze lepszy klimat oraz rytm kiedy ją dobrze opanujesz, a wcale nie jest taka trudna do nauczenia.

#Dźwięki perkusyjne
W zasadzie dźwięki perkusyjne już znasz w najbardziej podstawowej formie. Jeśli kiedykolwiek grałeś tłumione struny to właśnie taki efekt otrzymywałeś - jakby uderzenie perkusji. Istnieje więcej sposobów pozwalających wydobyć takie uderzenia perkusyjne niż tylko uderzenie przez tłumione struny kostką lub palcem. W dzisiejszej lekcji przedstawię Ci takie trzy sposoby, których często używam, oraz fajne ćwiczenie do tego.

#Sposób pierwszy
Polega na tym, że prawą dłoń zaciskasz a twój kciuk ma być z boku, wzdłuż dłoni a nie w poprzek palców. Zaciśnięte palce muszą być jak najbardziej odsłonięte. Najpierw odchylasz dłoń pionowo od pudła akustycznego
i wewnętrzną stroną dłoni (zaciśniętymi palcami) upadasz szybko na struny uderzając je. Powstaje przy tym dźwięk perkusji. Poniżej dwa zdjęcia przedstawiające dwa etapy - po podniesieniu i po opuszczeniu:


Jak widzisz sposób ten można zastosować trzymając kostkę gdyż nie będzie w niczym przeszkadzać.

#Sposób drugi
Tutaj najważniejszy jest kciuk. Odchylasz go od strun i uderzasz w najgrubszą strunę (E basowe). Reszta palców podczas całej czynności jest zaciśnięta.
W zasadzie nadgarstek stoi w miejscu a Ty jedynie obracasz go tak aby odchylić kciuk a potem uderzyć w strunę. W czasie uderzenia możesz zaciśniętymi palcami stłumić pozostałe struny lub nie. Zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Umówmy się, że od początku ćwicz z jednoczesnym tłumieniem. Poniżej zdjęcia jak to zrobić:


Kostka jest tu raczej wykluczona.

#Sposób trzeci
Nie korzystasz tu z palców w ogóle - dlatego sposób ten może być wykonywany gdy trzymasz kostkę. Odchylasz przedramię trochę od strun. Dłoń odchylasz jak tylko się da i uderzasz w struny ale tym razem podstawą dłoni. Dłoń jest ustawiona tak jakbyś chciał kogoś popchnąć i uderzasz
w struny właśnie tą częścią dłoni, którą byś tego kogoś popchnął. Poniżej dwa zdjęcia.



#Ćwiczenie
Na pewno kiedyś słyszałeś piosenkę "Love Is All Around" zespołu Wet Wet Wet. Ja swoją naukę, powyżej opisanych technik, zacząłem od tej piosenki. Umówmy się, że tam gdzie są na tabulaturze znaki 'x' odpowiadające za tłumienie - Ty robisz dźwięk perkusyjny jedną z powyższych technik. Do tej piosenki zalecam jednak zacząć i dobrze opanować sposób pierwszy bez użycia kostki grając fingerstylem. Poniżej taby:

          D-dur                    e-moll                
E|---------2---X---2--------0---X---0--
H|---------3---X---3--------0---X---0--
G|---------2---X---2--------0---X---0--
D|----0--------X--------2-------X------
A|-------------X-----------------X------
E|-------------X-----------------X-----



       G-dur                    A-dur
E|-------3---X---3--------0---X---0----
H|-------3---X---3--------2---X---2----
G|-------0---X---0--------2---X---2----
D|-----------X-----------------X--------
A|-----------X---------0-------X--------
E|----3------X-----------------X---------

Tak leci zwrotka - powtarzasz powyższe taby dwa razy na każde dwa wersy. Czyli w trakcie śpiewania "I feel it in my fingers" grasz D, e potem jest "I feel it in my toes" grasz tu G, A. Potem przegrywasz w tym samym tempie jeszcze raz wszystkie D, e, G, A. Potem są kolejne dwa wersy i grasz tak samo.

Jeśli chodzi o refren to leci tak:
G, G, e, e  - dwa razy
G, G, D, D, e, e, A, A

Zrezygnowałem z pisania tabulatury gdyż myślę, że łatwo domyślisz się jakby wyglądała. Każdy akord w refrenie grasz dokładnie tak samo i w takim samym tempie jak akordy ze zwrotki. Czyli najpierw grasz strunę bazową akordu, potem trzy najcieńsze, następnie perkusja i na końcu znowu trzy najcieńsze.

Jak widzisz prawa ręka robi prawie cały czas to samo a tylko akordy się zmieniają co jakiś czas.

#Podsumowanie
Jeśli przegrałeś sobie porządnie powyższą piosenkę to zauważyłeś, że ten sposób gry robi bardzo dobre wrażenie. Możesz ćwiczyć i używać tej techniki w dowolnym momencie, w dowolnej piosence gdzie uznasz, że tłumione struny pasowałyby. Zasada na początku jest taka, żebyś to robił w równych odstępach tak aby zaznaczyć jakiś moment w piosence - tak jak perkusja. Może być raz na zwrotkę, może być dwa, trzy itd..., byleby tylko było równo. W ten sposób robisz sobie taki podkład perkusji pod Twoją grę.

W razie jakichkolwiek pytań, pisz w komentarzach. Pozdrawiam i wesołych świąt :)!!!

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Kurs gitarowy #15 - podstawy fingerstyle'u

Witam! Ta lekcja będzie wstępem do fingerstyle'u. Opowiem o tym co na podstawie obserwacji dowiedziałem się o tym, czym to jest oraz przedstawię Ci kilka ćwiczeń pozwalających Ci lepiej zrozumieć i poćwiczyć fingerstyle.

#Co to fingerstyle?
Otóż jest to sposób gry na gitarze. Jeśli znasz jakąś melodię, piosenkę itp. możesz ją zagrać na różne sposoby - akordami, palcami, kostką, bez kostki. Fingerstyle właśnie to jeden z takich sposobów zagrania czegoś a mianowicie przy użyciu tylko palców Twojej prawej dłoni. Nie ma znaczenia czy grasz pojedyncze struny, czy kilka naraz, czy używasz dźwięków perkusyjnych (pogadamy o tym w przyszłości) czy nie - fingerstyle to jakby ogólna nazwa na sposób gry palcami na gitarze. Zaawansowani grają np. tak:

http://www.youtube.com/watch?v=g5WB-p-QBJc

Można też znać melodię i grać w kółko jakiś wzór strunowy - a zmieniać tylko akordy. Wzorce są mniej lub bardziej skomplikowane. Również różne wzorce różnie pasują do różnych stylów muzycznych. Są wzorce preferowane do bluesa, country itd...

#Ćwiczenia
Poniżej przedstawiam Ci ćwiczenia - bardzo podstawowe (i praktyczne) wzorce od których ja zaczynałem:

       a-moll                         C-dur   
E|-------------0------------------0----------
H|---------1-----1------------1-----1-------
G|------2----------2-------0-----------0----
D|-------------------------------------------
A|--0--------------------3-------------------
E|-------------------------------------------
       G-dur                        d-dur   
E|-------------3------------------2----------
H|---------3-----3------------3-----2-------
G|------0----------0-------2-----------3----
D|------------------------0-------------------
A|-------------------------------------------
E|---3----------------------------------------
 I tak w kółko. Pamiętaj - struny basowe grasz kciukiem a wiolinowe grasz ... -mam nadzieje, że pamiętasz - po kolei struny G, H i E - wskazujący, środkowy, serdeczny :)
Jak pewnie zauważyłeś - palce prawej dłoni powtarzają cały czas ten sam wzór a zmieniają się tylko akordy. Jedyna zmiana jaka zachodzi w prawej dłoni to pierwsza struna po zmianie akordu - grana przez kciuk. Ponieważ prawie każdy akord z powyższych ma inną strunę bazową to musisz zaczynać od niej. Wtedy wszystko brzmi poprawnie. Przykładowo dla a jest to struna A, dla C jest to struna A na progu 3 itd. Pisałem o tym w pierwszych lekcjach.

Oto kolejne ćwiczenie, trochę trudniejsze:

       a-moll                                   G-dur   
E|-------------0-----------------------2------------
H|---------1-----1------------------2----2---------
G|------2----------2----2--------0----------0----0-
D|--------------------2-------------------------0---
A|--0-----------------------------------------------
E|-----------------------------3---------------------
       F-dur                               E-dur   
E|-------------1--------------------0-------------
H|---------1-----1---------------0----0----------
G|------2----------2----2------1--------1----1--
D|--------------------3------2-------------2-----
A|------------------------------------------------
E|---1--------------------------------------------
Podobnie jak wcześniej - grasz to w koło.  Przy E nie grasz E basowego jako strunę bazową, grasz za to strunę G na progu pierwszym. Przy wzorach
z pojedynczym palcowaniem brzmi to lepiej niż struna basowa E, ale jej granie też w niczym nie przeszkadza. Ten wzorzec należy grać szybciej niż poprzedni. Wcześniej na jeden akord przypadało 6 dźwięków teraz przypada 8. Tyle samo czasu należy poświęcić na każdy akord w jednym jak
i w drugim wzorcu. Widzisz teraz, że drugi należy grać szybciej.

#Podsumowanie
Fingersyle jest bardzo przydatny i bardzo dobrze jest mieć opanowaną tą technikę i przynajmniej kilka wzorców. Polecam Ci poszperać na ten temat więcej na youtube - w celu nauczenia się wzorców. Przykładowo:

http://www.youtube.com/watch?v=rW9IbxIlFuo

W razie jakichkolwiek pytań - pisz w komentarzu a ja chętnie odpowiem.

Co będzie za tydzień? Pomówię trochę o wydobywaniu z gitary dźwięków perkusyjnych. Pozdrawiam :)

sobota, 8 grudnia 2012

Kurs gitarowy #14 - palm muting

Witaj! Opiszę Ci dziś ciekawy sposób wydobywania dźwięków z gitary. Do dzieła :)

#Palm Muting
Jest to sposób wydobywania dźwięków z gitary. Palm - dłoń, muting - tłumienie a więc tłumienie dźwięków dłonią. Chodzi o to, że boczną częścią prawej (dla praworęcznych) dłoni tłumisz struny podczas gdy grasz kostką. Dokładniej chodzi o ten bok dłoni po przeciwnej stronie kciuka - ten którym uderzyłbyś w stół gdybyś się zdenerwował :).
Podczas gdy grasz akord na przykład power chord prawą dłonią, jednocześnie przy samym strunniku dotykasz delikatnie bokiem tej samej dłoni struny, które grasz. Dzięki temu brzmią one na przytłumione co w niektórych sytuacjach daje genialny efekt oraz klimat.
Możesz grać w ten sposób akordy barowe, zwykłe akordy oraz pojedyncze struny czyli w sumie wszystko :)
Ważne jest, że grając stłumione struny nie poruszasz w ogóle przedramienia
a jedynie nadgarstek - to właśnie dzięki temu możesz jednocześnie tłumić struny i grać.
Poniżej filmik, na którym doskonale jest zaprezentowana oraz omówiona ta technika gry (od 4:13):
http://www.youtube.com/watch?v=QJO5vYO4_8I

Jeśli masz jakiekolwiek pytania zachęcam Cię do zadawania ich w komentarzach.

W kolejnej lekcji napiszę Ci co nieco na temat finger style'u. Pozdrawiam i do zobaczenia!

sobota, 1 grudnia 2012

Kurs gitarowy #13 - dziennik gitarowy

Witaj! Ta lekcja nie będzie dotyczyła techniki gry na gitarze, a podejścia do nauki.

#Dziennik gitarowy
Ze swojego własnego doświadczenia wiem, że posiadanie i prowadzenia dziennika gitarowego jest bardzo dobrym pomysłem, rozwijającym kreatywność i tym samym wyczucie gry. Kiedy ja byłem na takim etapie nauki gry jak Ty, kupiłem sobie specjalny notes. Jeśli wymyśliłem jakiś fajny motyw, krótkie solo (tzw. "guitar lick"), czy dobrą sekwencję akordów z dobrym biciem, niezwłocznie zapisywałem sobie to w dzienniku przy pomocy tabulatury, z datą tego dnia. Dziennik służył mi także do zapisywania sobie jakichś notatek i myśli dotyczących gry oraz samej gitary. Np. jeśli nie do końca rozumiałem jak działają flażolety lub znalazłem sposób jak wreszcie ułożyć dłoń aby dobrze brzmiały akordy barowe to zapisywałem sobie to.

Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie z łatwością gromadzić swoje pomysły, nie tylko będziesz mógł mieć zbiór przemyśleń, ale będziesz widzieć jak się rozwijasz i jakie postępy robisz. Przeglądanie od czasu do czasu swojego dziennika daje Ci wiele informacji zwrotnych na swój temat. Zdziwisz się czasem do jakich wniosków dojdziesz.

Zachęcam Cię do prowadzenia takiego dziennika. Pamiętaj, że większość
z wielkich umysłów ludzkości jak Einstein, czy da Vinci non stop gryzmolili
w swoich dziennikach. To nie przypadek. Też widzieli wielkie korzyści płynące
z posiadania go :) a ja sam wiem po sobie, że prowadzenie go było dobrym pomysłem.

Obecnie już nie mam takiego dzienniczka. Przestał być mi potrzebny gdy przestałem się uczyć w takim tempie jak kiedyś. Nabrałem wprawy, potem przestałem mieć czas na intensywne rozwijanie gry, dlatego obecnie wystarcza mi w zupełności możliwość nagrania na telefonie "na szybko" jakichś melodii, które sobie wymyślę i uznam za godne :)

#Podsumowanie
Mam nadzieje, że po dzisiejszym artykule przynajmniej zastanowisz się nad takim dziennikiem gitarowym :)

W następnej lekcji opowiem Ci o bardzo przydatnej - nieźle brzmiącej technice gry na gitarze zwanej - palm muting.

W razie jakichś pytań zachęcam do zadawania ich w komentarzach, pozdrawiam i do zobaczenia! :)

piątek, 23 listopada 2012

Kurs gitarowy #12 - power chords

Witaj! Dziś opiszę Ci akordy power :) używane bardzo, bardzo często, przeważnie przez gitarzystów rockowych, metalowych, preferujących cięższe brzmienie, choć to nie reguła.

#Wstęp
Power chords są dość proste do nauczenia. Do opanowania ich potrzebna Ci jest wiedza o nutach na strunach E basowej oraz A, a także wiedza jak buduje się akordy barowe na strunach A oraz E. Sama umiejętność chwytania akordów barowych jest niekonieczna. Power chords świetnie brzmią na gitarze elektrycznej z włączonym przesterem, ale także niesamowicie na gitarze akustycznej, nadając brzmieniu gitary powera :)!

#Power Chodrs
Power chords wyglądają tak samo jak akordy barowe budowane na strunach E oraz A poza tym, że gramy tylko pierwsze trzy struny basowe - E, A, D - jeśli akord budujemy na strunie E, albo A, D, G- jeśli na strunie A. Pozostałe struny - tłumimy palcem wskazującym.

Oto tabulatura do power chord F (czyli F5):

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----X--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----1--------------------------------
Palec wskazujący który w akordzie barowym F służyłby do utworzenia poprzeczki naciskającej na wszystkie struny, w tym przypadku służy do stłumienia reszty strun, których nie gramy. Dlatego power chords są takie proste!

Oto przykładowa tabulatura power chord'u C (czyli C5) - zbudowanego na strunie A:

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----5--------------------------------
D|-----5--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----X--------------------------------
I znowu - palec wskazujący tłumi końcówką strunę E od spodu i resztę strun, których nie grasz.

Jak zauważyłeś, nazwy power chords są takie same jak nuta na strunie bazowej - tej na której budujemy akord z końcówką "5". Czyli power chords wyglądający tak:

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----X--------------------------------
D|-----5--------------------------------
A|-----5--------------------------------
E|-----3--------------------------------

będzie nazywał się G5 - bo nuta na strunie bazowej to G. Po przesunięciu
o dwa progi do przodu:

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----X--------------------------------
D|-----7--------------------------------
A|-----7--------------------------------
E|-----5--------------------------------
uzyskamy A5. Proste :)

Dokładanie taka sama zasada dotyczy się power chords zbudowanych na strunie A.
Ważne jest to, że grając power chord kostką - uderzasz przez wszystkie struny. Nie staraj się trafić tylko w te trzy struny, które muszą brzmieć. Uderz przez wszystkie struny. Dzięki temu granie będzie prostsze, przyjemniejsze. Samemu brzmieniu dodasz dźwięk tłumionych strun - to nic!

Poniżej umieszczam film prezentujący dokładnie i idealnie to o czym Ci dziś napisałem:

https://www.youtube.com/watch?v=trf80-R41X8

Od 6:18 zaczyna się dobre ćwiczenie dla Ciebie - czyli po prostu fragment piosenki do nauczenia się i grania w ramach poznania power chords. Akordy użyte tam to:
F5, Bb5, Ab5, Db5

Kolejna melodia na power chords do nauczenia jest od 6:46. Akordy:
A5, C5, G5, D5

Moja rada jest taka aby nauczyć się grać te dwie melodie powoli, dokładnie, równo tylko na strunie E - tak jak jest to pokazane na filmiku. Kiedy już opanujesz grę tych melodii na strunie E, zastanów się po co przechodzić do akordów takich jak Bb5, Db5, C czy D aż na koniec gryfu, wykonując dłuuuugi ruch ręką, kiedy można zagrać te akordy na strunie A - bliżej. Dzięki temu nie musisz "latać" ręką w te i z powrotem po gryfie. Zagraj te melodie używając power chords zbudowanych na strunach A oraz E - będzie to dobre ćwiczenie. Z czasem oczywiście staraj się przyspieszać.

Najpierw zastanów się czy znalazłbyś sam najsensowniejszy rozkład powyższych akordów na gryfie. Poniżej moja propozycja i wskazówka na których progach są:

F5 - struna E - próg 1
Bb5 - struna A - próg 1
Ab5 - struna E - próg 4
Db5 - struna A - próg 4

Dla drugiej melodii:

A5 - struna E - próg 5
C5 - struna A - próg 3
G5 - struna E - próg 3
D5 - struna A - próg 5

Oczywiście spróbuj sobie pograć te melodie tylko na strunie A. Które będą to progi? ;)

#Podsumowanie
Power chords są łatwe, przyjemne do nauczenia się i mają duży potencjał oraz dają dobre mocne, wypełnione energią i "powerem" :) brzmienie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie tej lekcji, śmiało pytaj w komentarzu.

W kolejnej lekcji pomówimy sobie o Twoim dzienniku gitarowym... :)

Pozdrawiam i do zobaczenia!

sobota, 17 listopada 2012

Kurs gitarowy #11 - "jak?" zamiast "dlaczego?"

Dziś krótki artykuł na temat pewnego zagadnienia dotyczącego nastawienia psychicznego podczas twojego procesu uczenia się gry na instrumencie jakim jest gitara :).

Chodzi o to, że widząc doskonałego gitarzystę, człowieka sukcesu, kogoś kto zrealizował się doskonale w swojej pasji być może do tej pory zadawałeś sobie pytanie „dlaczego mu się udało?” –„bo ma talent”, „bo ćwiczył długo”, „bo jest dobry”, „bo ma szczęście”. Otóż pytanie „dlaczego?” daje Ci odpowiedzi, które nic nie wnoszą, zostawiają Cie z niczym.

Tobie chodzi o to, żebyś nauczył się jak najwięcej, abyś jak najwięcej wyciągnął. Zamień w tym celu pytanie „dlaczego tak?” na „jak to zrobić?”, „jak zrobić żebym to umiał?”, „jak taki być?”, „jak grać tak dobrze?”, „jak się tego nauczyć?”. Pytanie „JAK?” powoduje u ciebie kreatywne myślenie, które analizuje, tworzy pomysły JAK ktoś to zrobił i prowadzi to do tego, co Ty masz robić, co prowadzi do maksymalnego uczenia się.

Pytanie tyczy się w dzisiejszym artykule gry na gitarze, jednak może być
z powodzeniem stosowane w codziennym życiu – widzisz kogoś kto robi coś co Cię zachwyca – zapytaj siebie „jak zrobić żebym ja tak kogoś zachwycał?” jeśli naprawdę chcesz się uczyć to na pewno wymyślisz coś co mocno zbliży Cie do Twojego celu :) 

W kolejnej lekcji omówimy sobie cięższe - rockowe czy metalowe brzmienie gitary a dokładniej - power chords :)

Pozdrawiam i do zobaczenia!

sobota, 10 listopada 2012

Kurs gitarowy #10 - flażolety

Witam Cię na moim blogu. Dziś dowiesz się jak wydobywać trochę inny rodzaj dźwięków z gitary - flażolety.

#Flażolety
Takie dźwięki można wydobyć z 5, 7 i 12 progu każdej struny a dokładniej z pogranicza tych progów i progów o numerze wyżej. Aby zabrzmiał piękny dźwięk flażoletu należy położyć bardzo delikatnie (tylko przyłożyć, delikatnie dotknąć) palec na np. pograniczu progu 12 i 13 np. struny E wiolinowej i szarpnąć ją. Aby dźwięk był głośniejszy możesz zaraz po szarpnięciu oderwać palec lewej ręki od struny E. To samo robisz z każdą struną na pograniczu 5 i 6, 7 i 8. Zanim przeczytasz dalszą część artykułu wypróbuj i upewnij się, że umiesz zrobić to o czym właśnie przeczytałeś (ewentualnie pytaj w komentarzach jeśli coś jest niejasne).
 
A co jeśli chcesz wydobyć jakiś inny dźwięk flażoletem? Skoro na 12 progu struny E dźwięk jaki wydobywasz to E, to jeśli chcesz wydobyć np. G to musisz jakoś przesunąć flażolet o 3 półtony. W tym celu naciśnij w sposób zwykły strunę E na progu (powinieneś już wiedzieć na jakim aby było G :) ) - 3 :P - lewą dłonią. Palcem wskazującym prawej dłoni dotknij delikatnie na pograniczu progu 15 i 16 (czyli pogranicze 12 i 13 przesunęło się o 3 progi). Następnie kciukiem prawej szarpnij strunę i oderwij wskazujący od struny.
 
Ten sam sposób można wykorzystać przy flażoletach przy progu 5 i 7 każdej struny (jeśli naciśniesz struny na jakimś progu to o tyle samo przesuną się flażolety co numer progu).

#Podsumowanie
W następnej lekcji dowiesz się trochę co nieco o podejściu i nastawieniu psychicznym do nauki gry na gitarze i naśladowania innych wielkich gitarzystów. Opowiem Ci o pewnej zasadzie, którą być może nawet wprowadzisz w swoje codzienne życie, kto wie? :) Pozdrawiam i do zobaczenia!!!

niedziela, 4 listopada 2012

Kurs gitarowy #9 - pentatonika cz. 2/2

Witaj. Dziś kontynuujemy naukę pentatoniki wchodząc na jeszcze wyższy poziom. Z dumą mogę powiedzieć, że jeśli masz opanowany dobrze materiał
z poprzednich artykułów, to jesteś na takim poziomie na którym możesz szlifować i ćwiczyć jeszcze lepiej, jeszcze szybciej i jeszcze dokładniej to co już znasz i zapewne orientujesz się już na tyle, że potrafisz sam wybierać
i szukać to, czego jeszcze chcesz się nauczyć. Gratuluję!
W dzisiejszym artykule przesyłam Ci filmy z kolejnymi pozycjami pentatoniki. Widzisz pentatonikę dzielimy na molową (minor) i durową (major). Skoro jeden dźwięk możesz odszukać w różnych miejscach na gryfie, to te pięć podstawowych nutek pentatoniki, którą poznałeś wcześniej, możesz odszukać w innych miejscach niż te, które znasz. Takich pozycji jest 5. Pozwolą Ci one urozmaicić improwizację i jeszcze dokładniej zrozumieć zależności pomiędzy dźwiękami i solówki bowiem bardzo dużo jest ich na niej opartych. Dla przykładu solówki Erica Claptona czy Carlosa Santany są ułożone w dużej mierze na pentatonice. Poniższe filmy najlepiej zademonstrują Ci i ułatwią zrozumienie pozycji pentatoniki. Szczerze polecam je obejrzeć i zrozumieć.

Film do pentatoniki a mol (minor) od 1:27  :

http://www.youtube.com/watch?v=Squ_vYskY3M

A także A dur (major) która różni się od molowej tylko tym, że ma ten sam kształt cofnięty o trzy progi wstecz. Czyli zamiast zaczynać od 5 zaczynasz od 2:

http://www.youtube.com/watch?v=xQwkDWwSSAA&feature=channel

Używaj ich zgodnie z tym jak czujesz muzykę. Do kawałków żywszych
i weselszych - durową a smutniejszych, wolniejszych- molową, choć to nie reguła. Najlepsi poruszają się po molowej i durowej płynnie na zmianę, łącząc je. Najczęściej stosowaną jest molowa.

#Podsumowanie
Znasz już wszystkie ważne informacje na temat pentatoniki. Kwestia tylko praktyki i ćwiczeń (przy muzyce, bez muzyki, w górę, w dół, ćwiczeniami z poprzedniej lekcji na każdej pozycji). Dzięki pentatonice będzie Ci łatwiej rozpracować solówki ze słuchu. Mam nadzieję, że ostatnie lekcje były dla Ciebie zrozumiałe, jeśli nie to zachęcam do pytania w komentarzach.

W kolejnej lekcji zapoznam Cię z nową techniką gry na gitarze - z flażoletami. Lekcja będzie łatwa i przyjemna. Do zobaczenia :)!

sobota, 27 października 2012

Kurs gitarowy #8 - pentatonika cz. 1/2

Witaj w kolejnej lekcji! Dziś dowiesz się jak improwizować na gitarze. Improwizować to znaczy np. mieć głowie jakąś melodie i grać ją na bieżąco, lub na bieżąco tworzyć jakąś (np. do jakiegoś podkładu muzycznego – perkusja, inna gitara itp.) tak aby dźwięki ładnie pasowały do siebie.

Istnieje do tego pewne narzędzie – pentatonika (penta – pięć, tonika - nuta) czyli pięcio - nutowe narzędzie w którym każdy dźwięk do siebie pasuje. Jest to taki schemat dźwięków na gryfie, który musisz zapamiętać i opanować.

#Tonacja
Zanim poznasz wspomniane narzędzie musisz wiedzieć, że każdy utwór muzyczny jest w jakiejś tonacji. Tonacja to coś co określa dźwięki jakie będą do niego pasować podczas improwizacji. To zestaw jakichś dźwięków, nut, które budują utwór i pasują do siebie - wynika to z teorii muzyki, której nie musisz znać. Jedyne co musisz wiedzieć to to, że tonację większości piosenek określa pierwszy akord np. dla Knocking On Heaven’s Dor (G, D, a, G, D, C) – tonacja to G. Bierzesz pierwszy akord i masz już tonację określoną!
Z łatwością możesz teraz zaprosić kogoś aby grał Ci podkład muzyczny na gitarze a Ty będziesz wiedział w jakiej jest to tonacji.

#Pentatonika a (a-moll)
Poniżej przedstawię Ci bazowy, podstawowy wzór na tabulaturze. Po kolei zobaczysz każdą nutę schematu:

-------------------------------------------------5--7--8
--------------------------------------5--6--8-----------
---------------------------5--7--8-----------------------
--------------------5--7----------------------------------
-------------5--7-----------------------------------------
--5--7--8-----------------------------------------------

To pentatonika w skali a moll. Musisz ją zapamiętać. Ćwicz w przedstawiony na tabach sposób. Ćwicz też od końca. Ucz się grania dowolnych dźwięków
w dowolnej kolejności z tego schematu. UWAGA!!!: na strunie G nuta na progu 8, na strunie B nuta na 6 i na strunach E nuta na 7 to NUTY DODATKOWE, które nie zawsze pasują, aczkolwiek ćwicz je normalnie. Jak dojdziesz do wprawy to będziesz wiedział co i kiedy pasuje a co nie. Poza wymienionymi 4 nutami reszta zawsze będzie pasować. Pamiętaj ćwiczyć dokładnie i powoli na początku, potem przyśpieszając, cały czas dbając
o ładne, czyste brzmienie.

Schemat ten nosi nazwę a moll bo zaczyna się na strunach E od dźwięku „a”
i pasuje do utworów w tonacji a oraz A (zaczynających się od a-moll lub A-dur ). Jeśli będziesz chciał improwizować do piosenki w tonacji G to musisz znaleźć dźwięk G na strunach E i od niego zacząć cały schemat (czyli od progu 3 a nie 5 – jak przy a moll) czyli każdy dźwięk cofnie się na gryfie
o dwa progi w tym schemacie. I tak analogicznie do poszczególnych tonacji szukasz dźwięku na strunie E i od niego zaczynasz schemat. „Schemat nut” nazywamy fachowo „skalą”.

#Ćwiczenia
Poniżej przedstawiam Ci ćwiczenie, które na tym etapie mógłbyś już sam wymyślić:

-------------------------------------------------5h7h8--
--------------------------------------5h6h8------------
---------------------------5h7h8-----------------------
--------------------5h7---------------------------------
-------------5h7----------------------------------------
--5h7h8------------------------------------------------

----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------5-----
---------------------------------5---5-7-5-7---7----
------------------5----5-7-5-7----7-------------------
-5-7-5-7-8-7-8----8------------------------------------

ciąg dalszy:

----------------------------------------5----5-7-5-7-8-7-8-
------------------5----5-6-5-6-8-6-8----8--------------------
-5-7-5-7-8-7-8----8--------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

 I to samo od końca. Ćwicz bend, sidle i wszystkie techniki jakie poznałeś na tych nutach pentatoniki.

#Backtracki
Jeśli już czujesz się oswojony z tą skalą i potrafisz powoli zagrać jakieś melodie to na youtubie są tzw. backtracki (http://www.youtube.com/results?search_query=backtrack+guitar+in&aq=f). Są to tła muzyczne służące do improwizacji. Ich tonacja jest przeważnie określona w tytule. Kiedy już będziesz miał dobrze opanowaną pentatonikę i w miarę szybko i płynnie będziesz poruszał się po niej to szczerze polecam Ci improwizować solówki do nich, poczujesz się jak profesjonalista. Dają wiele radości z gry ;).

Oto  kilka moich propozycji:

http://www.youtube.com/watch?v=1WM5FC5_gPA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=DS9SO-GDsVM&feature=related 
http://www.youtube.com/watch?v=sNEOd3SrRsk&feature=related 
http://www.youtube.com/watch?v=pheBmko5KC8&feature=related 
http://www.youtube.com/watch?v=UIdFjnhjR0A&p=551B485244FC84F2&playnext=1&index=10 
http://www.youtube.com/watch?v=AI3ZN_WDJhY&feature=related 

Miłej zabawy :)!

#Podsumowanie
 W następnej lekcji poznasz pentatonikę bardziej szczegółowo - to znaczy poznasz wszelkie informacje jakie ja wiem na jej temat, co wystarczy Ci do sprawnego i profesjonalnego posługiwania się nią. Oczywiście to co poznałeś dziś w zupełności wystarczy na początek i także daje dużo swobody
i możliwości. Zdecydowanie polecam Ci dobrze nauczyć się dzisiejszego materiału aby potem z solidnymi podstawami wejść w coś jeszcze lepszego :)!

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej lekcji!

niedziela, 21 października 2012

Kurs gitarowy #7 - akordy barowe - inaczej

Witaj! Dziś poznasz coś czego ja nauczyłem się sam - obserwując. Gdy włączysz relacje z koncertów - gdzie wielcy gitarzyści grają i śpiewają na żywo - zwrócisz uwagę, że bardzo rzadko chwytają oni akordy barowe tak jak nauczyłem Cię w poprzedniej lekcji.

John Mayer "Gravity":
https://www.youtube.com/watch?v=fb-jRtKOQLs

John Frusciante "Under The Bridge":
https://www.youtube.com/watch?v=dq9FAjFCZ5s

Powyżej przykłady koncertów takich gitarzystów.

Nie znaczy, że nie używają oni wcale akordów barowych - wręcz przeciwnie. Ja sam nauczyłem się tego obserwując wiele koncertów live. Tobie szczerze polecam obserwację gitarzystów, szczerze polecam próbować, robić swoje pierwsze covery ze słuchu. To bardzo, bardzo ważne, jeśli chcesz się rozwijać. Eric Clapton w którymś z wywiadów mówił, że ucząc się grać - próbował naśladować grę innych gitarzystów ze słuchu. Tak uczyli się najwięksi. To nic, że na początku Twoje covery nie będą brzmieć do końca zgodnie z oryginałem, może nawet gdzieś wkradnie się mały fałsz, którego nie będziesz mógł się pozbyć. To nic! Nieważne! Gwarantuje Ci, że im więcej będziesz próbował coś zagrać ze słuchu będzie to coraz lepsze
i dokładniejsze. Będziesz się uczył i szedł drogą, którą podążali znamienici :).

#Akordy barowe - inaczej
Akordy barowe łapane w ten "wyjątkowy" sposób, który zaprezentuję Ci będą budowane jedynie na strunie E. O to przykład akordu F(F dur):

E|-----1--------------------------------
H|-----1--------------------------------
G|-----2--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----1--------------------------------
Oczywiście na tabulaturze F będzie wyglądał tak samo jak przy zwykłym sposobie łapania, sztuczka tkwi w tym którymi palcami złapać co. A więc to co będzie wydawać się nie typowe to złapanie struny E (basowej) na progu pierwszym - kciukiem. Kciuk wystając troszkę z za gryfu musi docisnąć strunę E na progu pierwszym. Reszta dość standardowo  - strunę A na progu 3 dociskasz palcem serdecznym, strunę D na progu 3 - małym palcem, strunę G na progu 2 środkowym palcem. Został Ci jeden wolny palec - wskazujący, który naciska strunę H oraz E na progu 1. Uwaga mały palec jest ustawiony
w krótką poprzeczkę która dociska struny D, G, H, E(wiolinowe, cienkie). To nic, że nie ma to wpływu na struny D oraz G, bo są one przyciskane na wyższych progach przez inne palce. Poniżej zdjęcie:


To ważne aby mały palec trzymał struny D, G, H i E gdyż jeśli się tego nauczysz poznasz potężną technikę gry.
Dlaczego?
Teraz gdy ustawisz palce tak jak na zdjęciu:


Czyli kciuk lub palec serdeczny TŁUMIĄ strunę A. Palec serdeczny dociska jednocześnie strunę D na progu 3, palec środkowy strunę G na progu 2 oraz palec wskazujący tak jak poprzednio - dociska struny D, G, H i E. Jak zauważyłeś mały palec jest wolny. To oznacza, że podczas gdy Ty grasz akord złapany w ten sposób mały palec może dodatkowo dociskać strunę E (wiolinowe) lub H lub G na progu 3. To daje nowe niezwykłe brzmienie tych akordów. Możesz również zagrać pojedynczo od góry do dołu wszystkie struny tego akordu i przy graniu G, H i E zrobić hammer on'y lub pull off'y - to także daje niezły efekt. Często spotykane jest to w piosenkach Hendrixa, Johna Mayera i wielu innych.

Aby z F zrobić f - wystarczy oderwać tylko środkowy palec z progu 2 struny G.
Jest jeszcze inny trudniejszy sposób trzymania F, który różni się od powyższego małym szczegółem - otóż palec serdeczny przyciska strunę A oraz D na progu 3 naraz. To jest dość trudne do wykonania i w miarę możliwe tam gdzie gryf jest cienki i struny nie są zbyt oddalone od siebie. Oczywiście prezentuję to tylko jako ciekawostkę i jeśli nie opanowałeś perfekcyjnie tego o czym pisałem wcześniej to nie próbuj tego sposobu. Poniżej zdjęcie:


Oczywiście nie polecam Ci się uczyć tego "nowego" sposobu chwytania akordów jeśli nie masz przynajmniej bardzo dobrze opanowanego podstawowego chwytania akordów gitarowych.

Bardzo dobrym i kształcącym ćwiczeniem jest ćwiczenie zaprezentowane na kanale Justin Sandecore:

"Hendrix Style Rhythm Guitar #1of2":
http://www.youtube.com/watch?v=17RQ2mr4770&feature=BFa&list=PL45AC4B679B3E9ABB

"Hendrix Style Rhythm Guitar #2of2":
http://www.youtube.com/watch?v=bXlcijzigmI&feature=BFa&list=PL45AC4B679B3E9ABB

W szczególności na drugim filmiku jest pokazane dobrze to o czym Ci dziś pisałem. Polecam Ci obejrzeć obydwa filmiki i nauczyć się tego co jest tam zaprezentowane. Gwarantuje Ci, że jeśli się tego nauczysz Twoje umiejętności sporo wzrosną gdyż ćwiczenie jest niełatwe.

#Podsumowanie
Jeśli już umiesz złapać akord barowy w sposób podstawowy - naucz się tego sposobu, rozwinie i ulepszy on Twoją grę. Jest to dość trudne, ale nauczenie się tego opłaci się. Ćwiczenia o których pisałem są idealne do poćwiczenia akordów barowych i przy okazji świetnie brzmią :).

W następnej lekcji opowiem Ci o pentatonice - co da Ci możliwość improwizowania solówek! Znając pentatonikę - bez przygotowania będziesz mógł grać, improwizować solówki do podkładu i będzie to zawsze brzmieć ładnie i zawsze będzie do podkładu pasować :).

Jeśli masz jakieś pytania do dzisiejszej lekcji - zachęcam do zadania ich
w komentarzu. Pozdrawiam i zapraszam!

niedziela, 14 października 2012

"Raider's Ballad"

Witaj! Kolejny raz mam przyjemność zaprezentować Ci swoje dzieło - utwór zagrany na gitarze elektrycznej, którego tytuł nosi nazwę "Raider's Ballad".

 

 Zapraszam do komentowania, oceniania i zadawania pytań! :)
Pozdrawiam!

Kurs gitarowy #6 - akordy barowe, dźwięki na strunach

Witaj! W dzisiejszej lekcji dowiesz się czegoś bardzo ważnego i niezbędnego
w twoim rozwoju gitarowym. Poznasz akordy barowe. Znając je będziesz mógł zagrać KAŻDĄ piosenkę gdyż pozwolą Ci na złapanie każdego akordu. To znaczy, że szukając akordów do piosenki będziesz umiał ją zagrać.

#Dźwięki na strunach
Od razu zaznaczam - nauka akordów barowych nie jest zbyt łatwa. Mi zajęło około miesiąca zanim nauczyłem się łapać w miarę płynnie i dokładnie akord F. Należy po prostu ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć ;).

Widziałem kiedyś zdjęcie zespołu Metallica dającego koncert z podpisem pod nim w stylu: "Nie poddawaj się, oni też kiedyś nie umieli zagrać F" - popieram :).

Zanim zaczniesz poznawać te akordy nauczysz się wszystkich dźwięków jakie są na każdym progu struny E oraz A. Jest to niezbędne gdyż akord barowy to wzór który łapiesz w pewien sposób - potem przesuwasz wszystkie palce
o jeden próg i masz następny akord barowy itd. Na pierwszym progu struny E jest dźwięk F - dlatego wzór złapany (pokażę go później) na progu pierwszym będzie akordem F. Jeśli złapiesz go na progu trzecim będzie to akord G bo trzeci próg struny E to dźwięk G.
Dobrze to było kilka przykładów akordów, wróćmy do pokazania Ci dźwięków na strunie E (Zarówno basowej jak i wiolinowej). Oto numery progów E
i odpowiadające im dźwięki:

0 - E
1 - F
2 - Fis
3 - G
4 - Gis
5 - A
6 - Ais
7 -B (lub H)
8 - C
9 -Cis
10 -D
11 - Dis
12 - E
13 - F
14 - Fis
...

Jak widzisz nuty zaczynają się powtarzać od progu 12. Każdy akord podwyższony o jeden próg wyżej będzie miał końcówkę 'is'. Czyli F to to samo co Eis. Niektóre nuty są zapisane od razu z końcówką 'is'. Także każda nuta obniżona o jeden próg będzie miała końcówkę 'es'. To oznacza, że Fes to to samo co E oraz że Ges to to samo co Fis. Akordy w które zbudowane są na strunie E noszą nazwę od tych dźwięków. Często spotkasz się z zapisem '#' oraz 'b'. Krzyżyk '#' przy nazwie dźwięku oznacza, że jest ona o pół tonu podwyższona czyli np F# to Fis. C# to Cis. Bemol 'b' oznacza, że dźwięk jest o pół tonu niżej czyli Fb to to samo co E a Ab oznacza to samo co Gis czyli to samo co G#.

Czas na strunę A. Poniżej przedstawiam progi i odpowiadające dźwięki, tym razem zapisane w różny sposób:

0 - A
1 - Ais (lub A#)
2 - B (lub H, lub Cb)
3 - C
4 - Cis (lub C#, lub Db)
5 - D
6 - Dis (lub D#, Eb)
7 - E (lub Fb)
8 - F (lub E#)
9 - Fis (lub F#, lub Gb)
10 - G
11 - Gis (lub G#, lub Ab)
12 - A
...

Widzisz, że dźwięki zawsze się powtarzają - mają określoną kolejność. Różnica jest tylko w tym od którego dźwięku się zaczynają. Dla struny E jest to dźwięk E (stąd nazwa struny), potem A, D, G, B - dla pozostałych strun będziesz mógł znaleźć sobie samemu kolejne dźwięki wiedząc, że po D jest zawsze D#, E, F ... itd. Dla struny G oraz B - podobnie.

(przypominam , że dźwięk H to to samo co dźwięk B)

Każdy gitarzysta powinien umieć znaleźć dowolny dźwięk na dowolnej strunie dość szybko. Tobie jako początkującemu polecam się nauczyć dobrze struny E i A gdyż będą one niezbędne przy nauce akordów.

#Akordy barowe
Poniżej przedstawię Ci na tabulaturze akord barowy F:

E|-----1--------------------------------
H|-----1--------------------------------
G|-----2--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----1--------------------------------

Teraz uwaga - struny E, H oraz drugą E na progu pierwszym chwytamy jednym palcem (wskazującym) - robiąc z niego poziomą do powierzchni gryfu poprzeczkę (ang. bar). Czyli całym palcem tak naprawdę przyciskasz WSZYSTKIE struny do gryfu na progu pierwszym (to jest najtrudniejsze
w akordach barowych). Potem strunę G na progu 2 dociskasz palcem środkowym, D na 3 palcem małym i A na 3 palcem serdecznym. Poniżej pokazuję zdjęcie:


Powtarzam, że palec wskazujący przyciska tak naprawdę wszystkie struny do progu 1.

Tak wygląda akord F. Teraz jeśli cały ten "wzór" przesuniesz o jeden próg do przodu będziesz mieć akord F# (Fis). Dwa progi wyżej to G itd.

F, Fis, G itd. są to akordy durowe. Jak złapać molowe? Oto f (f moll) na tabulaturze:


E|-----1--------------------------------
H|-----1--------------------------------
G|-----1--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----1--------------------------------

Różni się tym, że palec środkowy nie dociska już struny G na progu 2. To akord f. Jeśli chcesz złapać fis (f#) przesuwasz wzór próg wyżej. Dwa progi wyżej to g (gmoll), przykładowo jeśli będziesz mieć poprzeczkę (czyli akord barowy z palcem wskazującym) na progu 5 na którym jest dźwięk A - to twój akord będzie A-dur lub a-moll w zależności od tego jak ułożysz pozostałe trzy palce. Czy wzorem pierwszym czy drugim.

W powyższy sposób budujemy akordy na strunie E. Istnieje też możliwość zbudowania akordów na strunie A - to będą te same akordy (pod względem brzmienia) ale będą inaczej łapane przez Ciebie. Daje Ci to wygodę bo jeśli chcesz złapać np. akord F a potem zaraz akord C# (zbudowane na strunie E) to zamiast szybko przesuwając się z poprzeczką z progu 1 na próg 9 - będziesz mógł złapać akord F (zbudowany na strunie E) a potem akord C# (zbudowany na strunie A) który jest na progu 4 struny A - kwestia twojej wygody.

Poniżej przedstawiam Ci akord Ais (A#):

E|-----1--------------------------------
H|-----3--------------------------------
G|-----3--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----1--------------------------------
E|-----X--------------------------------

Jak widzisz struny basowej E nie gramy (albo tłumimy). Poprzeczka zbudowana z palca wskazującego ma dociskać struny od A do E na progu 1. Palec mały naciska strunę H na progu 3, palec serdeczny strunę G na 3 i palec środkowy D na progu 3. Poniżej zdjęcie:


Akord ais (a#) czyli molowy będzie wyglądał tak:

E|-----1--------------------------------
H|-----2--------------------------------
G|-----3--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----1--------------------------------
E|-----X--------------------------------

 Tym razem różnica jest w tym, że palec środkowy dociska H na progu 2, palec mały G na 3 i serdeczny D na 3. Na zdjęciu wygląda to tak:


Aby złapać akord c (c-moll) w ten sposób przesuwamy cały ten wzór o trzy progi, czyli mamy:

E|-----3--------------------------------
H|-----4--------------------------------
G|-----5--------------------------------
D|-----5--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----X--------------------------------

Zauważ na zdjęciach, że czubek mojego palca wskazującego, który tworzy poprzeczkę delikatnie dotyka struny E tak aby ją tłumić kiedy gram.

Istnieje inny sposób na złapanie akordów barowych durowych zbudowanych na strunie A. Jest on dużo trudniejszy. Na tabulaturze wygląda tak samo:

E|-----X--------------------------------
H|-----3--------------------------------
G|-----3--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----1--------------------------------
E|-----X--------------------------------

Z malutką różnicą że E wiolinowe też jest tłumione. Palcem wskazującym naciskasz A na progu 1 a palcem serdecznym naciskasz H, G, D na progu 3 - musisz utworzyć poprzeczkę z tego palca - co jest sporą trudnością. Ja pomagam sobie palcem środkowym naciskając na serdeczny aby poprzeczka mocniej dociskała struny do gryfu. Poniżej przedstawiam zdjęcie:


Ten sposób pokazuję Ci jako ciekawostkę gdyż na początku nie polecam uczyć się go. Z czasem gdy twoje palce staną się silniejsze i bardziej rozciągnięte - zacznij się tego uczyć.

Akordów ucz się tak - złap sobie jakiś np. F i zagraj po kolei oddzielnie każdą strunę tego akordu, upewnij się, że każda struna brzmi czysto. Potem wymyśl sobie piosenkę złożoną z 3, 4 akordów - 2, 3 podstawowych i jednego barowego. Graj ją sobie w kółko powolutku. Chodzi o to abyś w praktyce nauczył się łapać akord F, łącząc z innymi.

Poniżej przedstawiam linko do filmiku na youtube do "piosenki improwizowanej" kabaretu KSM:

https://www.youtube.com/watch?v=syEDCqfzcFA

Akordy do tej piosenki to 2xC, 2xa, 3xF, 1xC przy czym 3xF i 1xC na końcu gramy dwa razy szybciej. Wsłuchaj się jak gra to pan na filmiku, przyjrzyj się kiedy zmienia akordy, nie przejmuj się tym, że jego bicie gitarowe jest bardziej zaawansowane niż Twoje. Po prostu Twoim zadaniem jest grać to równo
z nim obojętnie jak, byleby było ładnie i równo. Może być prosto (nie skomplikowanie).

#Podsumowanie
Dziś nauczyłeś się bardzo ważnej rzeczy - dźwięków na strunach oraz akordów barowych. Teraz żadna piosenka nie stanowi dla Ciebie problemu.

W następnej lekcji opiszę Ci jak w inny sposób łapać akordy barowe. Sposób wykorzystywany jest przez wielu gitarzystów takich jak Eric Clapton, Jimmy Hendrix, John Mayer i wielu innych. Zdecydowanie jest to sposób bardziej zaawansowany.

Powodzenia w nauce akordów poznanych dziś. Jeśli masz pytania - proszę pytaj :)!
Do zobaczenia w następnej lekcji!

sobota, 6 października 2012

Kurs gitarowy #5 - hammer on, pull off, slide, bend, vibrato

Witaj w kolejnej lekcji! Dziś poznasz bardzo ważne i niezbędne techniki wydobywania dźwięków podczas gry na gitarze. Nauczysz się także jak są one zapisane na tabulaturze.

Zaczynajmy!

#Hammer on
Jest to sposób wydobywania dźwięku z gitary. Polega na tym, że przykładowo palcem wskazującym naciskasz strunę E na progu 2, grasz ją np. kostką
a następnie podczas gdy struna jeszcze brzmi palcem środkowym lewej ręki szybko naciskasz na próg trzeci struny E. "Szybko naciskasz" czyli uderzasz czubkiem palca strunę na tym progu i trzymasz - działa to jakby uderzenie młotka, dlatego technika po polsku nazywa się "młoteczkowaniem". Dźwięk jaki otrzymasz to najpierw będzie drgająca struna E na progu drugim a potem bez interwencji prawej ręki zacznie drgać na progu trzecim.
Hammer on można zrobić każdym palcem. Możesz zagrać pustą strunę E
i palcem np. wskazującym szybko docisnąć i przytrzymać strunę na progu 2.
Skąd wiadomo kiedy wykonać hammer on? Jest on zapisywany na tabulaturze tak:

E|------------2h3--------------------
H|-----------------------------------
G|-----------------------------------
D|-----------------------------------
A|-----------------------------------
E|-----------------------------------

oznacza to, że hammer on wykonujesz grając normalnie strunę E na progu 2
i uderzając kolejnym palcem w próg 3 i zostawiając go tam - tak jak pisałem powyżej.

#Pull off
Jest to coś odwrotnego do hammer on. Czyli jeśli hammer on pozwala Ci wydobyć zawsze wyższy dźwięk od tego który brzmi aktualnie (bo np. przeskakujesz z progu 2 na 3, z 5 na 7 itd.), to pull off pozwala Ci wydobyć dźwięk niższy. Przykładowo trzymasz małym palcem strunę E na progu 8 oraz palcem serdecznym na progu 7. Kiedy zagrasz strunę prawą ręką usłyszysz próg 8 oczywiście. Pull off to szybkie zdjęcie "zerwanie" małego palca
i trzymanie serdecznego tam gdzie był. Dzięki temu drgająca struna na progu 8 szybko zacznie drgać na progu 7. Pull off to poprostu zerwanie palca
z jakiegoś progu i trzymanie innego palca na niższym progu tak aby po zerwaniu struna zaczęła brzmieć na tym niższym

Poniżej znajdziesz film z youtube, który pokazuje jak wykonać hammer on oraz pull off:

https://www.youtube.com/watch?v=hSQxSsF5Akc

Pamiętaj, że drugi dźwięk wydobywany jest bez użycia prawej dłoni. Powodem drugiego dźwięku jest palec lewej dłoni uderzający na kolejny próg
w przypadku hammer on lub palec odrywający się od struny w przypadku pull off.

Na tabulaturze pull off jest zapisywany tak:


E|------------8p7--------------------
H|-----------------------------------
G|-----------------------------------
D|-----------------------------------
A|-----------------------------------
E|-----------------------------------

Jest to przedstawienie pull off'a z progu 8 na 7. Z kolei takie coś poniżej:

E|------------2h3p2-----------------
H|-----------------------------------
G|-----------------------------------
D|-----------------------------------
A|-----------------------------------
E|-----------------------------------

oznacza, że normalnie grasz prawą ręką tylko strunę E na progu 2 a potem wykonujesz hammer on na próg 3 i zaraz po nim pull off na próg 2. Jest bardzo ważną rzeczą abyś zrobił to bardzo szybko. Czyli pull off następuje jak tylko zrobisz hammer on - bez żadnych przerw. Tak jakbyś młotkiem uderzył
w coś i podniósł natychmiast młotek- jakby się on na chwilę nawet nie zatrzymał na gryfie ;) - jakby się odbił po uderzeniu.

Aby ćwiczyć te techniki skorzystaj z ćwiczeń jakie do tej pory wykonywałeś. Są w poprzednich lekcjach. Tym razem kiedy będziesz je wykonywał użyj techniki hammer on do wydobywania dźwięku wyższego i pull off do dźwięku niższego. Przykładowo jeśli chcesz przejść od pustej struny do progu 4 wydobywając każdy pośredni dźwięk to RAZ grasz strunę otwartą i palcem wskazującym wykonujesz hammer on na próg 1 po chwili palcem środkowym na próg 2 a następnie palcem serdecznym na próg 3 i małym palcem na próg 4. Wracając od 4 do 0 robisz to pull off'ami. Zaczynając małym palcem pull of z 4 na 3, potem z 3 na 2, 2 na 1 i 1 na 0.

 #Slide
Slite polega na "ślizganiu palcem po strunie". Przykładowo - naciskasz strunę E na progu 5, wydobywasz dźwięk prawą ręką wprawiając strunę w drganie, potem cały czas dociskając mocno strunę na tym progu przesuwasz ją np. na próg 7. Slide można robić każdym palcem. Można także przesuwać palec na progi niższe niż ten pierwotnie zagrany np. z progu 12 na 10 :).

#Bend
Bend to "wygięcie" struny. Strunę naciskasz np. na progu 12 i cały czas dociskając ją podnosisz ją do góry tak aby się wygięła (Uwaga: podnosisz dociśniętą strunę, NIE palec nad strunę). Ta technika gry jest dość trudna. Potrzeba silnych palców aby dźwięk przy podnoszeniu struny był ładny
i czysty. Strunę możesz także opuścić w dół (wygiąć w dół) ale efekt będzie ten sam co w górę, a wyginanie w górę jest trochę łatwiejsze.

Poniżej przedstawiam filmik prezentujący bend:

https://www.youtube.com/watch?v=b--j_w1zYJw 

Zauważ, że jeśli wykonasz bending podnosząc strunę na wysokość struny nad nią. Czyli tak wygniesz strunę E, że będzie ona na wysokości struny H to uzyskasz dźwięk o jeden wyższy niż ten który zagrałeś przed wygięciem. Czyli wyginając strunę E, która brzmi na progu 5 na wysokość struny H to uzyskasz dźwięk struny E z progu 6. Gdybyś podniósł strunę E na wysokość struny G czyli o dwie wyżej to uzyskałbyś dźwięk o dwa wyższy.

Na tabulaturze bending będzie wyglądał tak:

E|-----------5b6--------------------
H|-----------------------------------
G|-----------------------------------
D|-----------------------------------
A|-----------------------------------
E|-----------------------------------

to bending o jeden poziom wyżej. Może być także zapisany tak:

E|------------5^7-------------------
H|-----------------------------------
G|-----------------------------------
D|-----------------------------------
A|-----------------------------------
E|-----------------------------------

to bending o dwa poziomy wyżej.


#Vibrato
Jest to prosta technika gry. Powoduje ona, że dźwięk który zagrasz nie jest brzmi "jak pionowa kreska" czyli w sposób zwykły ale drga. Jest to bardzo ładny efekt urozmaicający grę. Aby wykonać wibrato grasz np. strunę E na progu 12 i trzymając cały czas palec (obojętnie który) na tym progu przesuwasz nadgarstek szybko w lewo, potem w prawo, lewo, prawo itd. Palec cały czas jest gdzie był. Ruch nadgarstka spowoduje delikatny ruch palca na tej strunie co spowoduje efekt "wibrującego" dźwięku.
 Poniżej filmik prezentujący:

https://www.youtube.com/watch?v=M0_jZQouSds 

W 3:37 masz dokładnie zaprezentowane to o czym pisałem.

Istnieje jeszcze inny sposób wykonywania vibrato. Bardziej zaawansowany. Powyższy filmik także rozpoczyna mówić o nim. Do jego wykonania niezbędne jest posiadanie umiejętności bendingu. Poniżej kolejny filmik, który pokazuje co i jak:

https://www.youtube.com/watch?v=VT0y4rIZwhE&feature=channel&list=UL 

Vibrato niezależnie, który to sposób, będzie zapisany na tabulaturze tak:

E|------------12v--------------------
H|-----------------------------------
G|-----------------------------------
D|-----------------------------------
A|-----------------------------------
E|-----------------------------------

lub

E|------------12~~~-------------------
H|-----------------------------------
G|-----------------------------------
D|-----------------------------------
A|-----------------------------------
E|-----------------------------------

#Podsumowanie
Nauczyłeś się dziś bardzo przydatnych technik gry na gitarze. Niezbędne jest abyś się ich nauczył grać, czysto i porządnie.

Poniżej link do opisu tabulatury z Wikipedii tak abyś mógł zobaczyć wszystkie możliwe sposoby zapisu tych technik. Ja przedstawiłem Ci te najczęstsze. Teraz czytanie tabulatury i nauczenie się dowolnego utworu gitarowego nie stanowi dla Ciebie problemu!
Polecam abyś nauczył się Nothing Else Matters zespołu Metallica w wersji dla początkujących:

http://www.youtube.com/watch?v=NIrcxEF2JyE&feature=channel&list=UL

Utwór piękny, posiadający dużo technik gry. Myślę, że uczenie się utworów to jeden z najlepszych sposobów nauki gry na gitarze. Łączysz przyjemne
z pożytecznym :).

W kolejnej lekcji poznasz akordy barowe. Ich znajomość praktycznie zakończy całą podstawową wiedzę i umiejętności. Zapraszam do komentowania!

poniedziałek, 1 października 2012

Kurs gitarowy #4 - bicie gitarowe, podstawowe akordy i strojenie

Witaj w kolejnej lekcji! Z przyjemnością piszę, że dziś wreszcie nauczysz się zagrać coś konkretnego na gitarze. Pozwoli Ci na to poznanie kilku podstawowych akordów oraz bicia gitarowego. Ponadto nauczę Cię jak nastroić gitarę oraz przedstawię kilka kolejnych ćwiczeń.

Przepraszam także za opóźnione opublikowanie tego posta ale mam problemy z dostępem do internetu :).

#Podstawowe akordy
Akordy, które za chwilkę poznasz są absolutnie podstawowe i jedne
z najłatwiejszych do zagrania. Ale zanim to - poznaj trochę teorii.
Podstawowe akordy składają się z trzech dźwięków - mimo, że grasz kilka strun to dźwięki powtarzają się tak, że w sumie wychodzi trzy.
Akordy dzielą się na durowe - wesołe oraz molowe - smutne. Każdy akord ma swoją nazwę. Każdy akord jest właśnie w dwóch wersjach - smutnej
i wesołej. Smutne oznaczamy małymi literami alfabetu a wesołe dużymi np.: "A" oraz "a". Pierwszy czytamy jako "A-dur", zaś drugi jaki "a-moll". Dziś poznasz także, "e",  "E", "C", "d", "D", "G".
Jak sama nazwa wskazuje akordy durowe (wesołe) brzmią bardziej radośnie, zaś molowe (smutne) brzmią melancholicznie, mrocznie i smuto. Tak więc nie stworzysz wesoło brzmiącej piosenki samymi akordami molowymi i smutno brzmiącej - durowymi. W praktyce większość piosenek składa się i z molowych i z durowych.

Akordy mają to do siebie, że należy trzymać je zawsze tak samo - to znaczy, że powiedzmy każdy początkujący gitarzysta na świecie powinien złapać na gryfie a-moll tymi samymi palcami na tych samych strunach. Oczywiście istnieje możliwość złapania np. takiego a-moll na wiele różnych sposobów ale w wersji podstawowej i najczęściej używanej, łapiemy tak jak pokażę poniżej.
Akordy przedstawię Ci na tabulaturze będziesz widział które struny na których progach docisnąć, a pod spodem opiszę Ci którymi palcami chwycić którą strunę. To bardzo ważne abyś zawsze chwytał tak samo.

a (a-moll):
E|----------0-----------------
H|----------1----------------
G|----------2----------------
D|----------2----------------
A|----------0----------------
E|----------------------------

Jak widzisz powyżej wszystkie struny należy zagrać naraz - tzn biciem gitarowym - uderzyć palcami lub kostką raz przez wszystkie struny. Nie gramy tylko struny basowej E - oczywiście możesz na początku ćwiczyć grając wszystkie dla ułatwienia, ale musisz być zawsze świadom i pamiętać, że nie należy jej grać żeby akord brzmiał ładnie ;).
Strunę najcieńszą grasz otwartą - nie naciskasz jej żadnym palcem. Strunę H naciskasz palcem wskazującym na pierwszym progu. Strunę G naciskasz palcem serdecznym na drugim progu, D palcem środkowym na drugim progu
i strunę A grasz otwartą.

Brawo! Pierwszy akord opanowany.

A (A-dur):
E|----------0-----------------
H|--------- 2----------------
G|----------2----------------
D|----------2----------------
A|----------0----------------
E|----------------------------

Akord ten jest DOKŁADNIE taki sam jak poprzedni z tą różnicą, że strunę H łapiemy NIE wskazującym na pierwszym progu ale małym palcem na drugim.

Jeśli chwycisz a-moll i chcesz zmienić na A-dur to palec serdeczny i środkowy cały czas dociskają struny, a zdejmujesz tylko wskazujący i naciskasz małym na 2gi próg struny H.

Ogólnie to od początku ucz się tak, że jeśli zmieniasz akord z jednego na drugi to nie odrywaj palców które się nie zmieniają. Zmieniaj tylko co konieczne -
im mniej ruchu tym lepiej ;).

e (e-moll):
E|----------0-----------------
H|----------0----------------
G|----------0----------------
D|----------2----------------
A|----------2----------------
E|----------0-----------------

Jak widzisz jest to akord banalnie prosty. Palec serdeczny naciska strunę D na 2 progu a środkowy strunę A na 2.

E (E-dur):
E|----------0-----------------
H|----------0----------------
G|----------1----------------
D|----------2----------------
A|----------2----------------
E|----------0-----------------

Aby z e zrobić E - wystarczy dołożyć wskazujący palec na pierwszy próg struny G. Łatwo zauważyć że E-dur wygląda tak jak a-moll tylko wszystkie palce są o jedną strunę wyżej.

d (d-moll):
E|----------1-----------------
H|----------3----------------
G|----------2----------------
D|----------0----------------
A|---------------------------
E|----------------------------

 Palcem wskazującym trzymasz strunę E (wiolinowe) na progu 1. Strunę H na 3 progu trzymasz palcem serdecznym, a strunę G trzymasz palcem środkowym na progu 2. Strunę D grasz otwartą. Aby akord brzmiał poprawnie i ładnie powinien być zagrany bez strun A oraz E. Ale jak wspomniałem na potrzeby ćwiczeń na sam początek możesz używać bicia gitarowego używając wszystkich strun.

D (D-dur):
E|----------2-----------------
H|----------3----------------
G|----------2----------------
D|----------0----------------
A|---------------------------
E|----------------------------

 Strunę E na 2 progu trzymasz palcem środkowym. Strunę H na 3 dociskasz serdecznym a strunę G na 2 palcem wskazującym. Jak poprzednio struna D jest otwarta.

G (G-dur):
E|----------3-----------------
H|----------0----------------
G|----------0----------------
D|----------0----------------
A|----------2----------------
E|----------3----------------

 Małym palcem naciskasz strunę E (cienką, wiolinową) na progu 3, palcem wskazującym strunę A na 2 progu oraz środkowym strunę E (grubą, basową) na progu 3. Reszta strun jest otwarta.

C (C-dur):
E|----------0-----------------
H|----------1----------------
G|----------0----------------
D|----------2----------------
A|----------3----------------
E|----------------------------

Ostatnim  akordem, którego Cię nauczę jest C-dur. E wiolinowe grasz otwarte. H na 1 progu naciskasz palcem wskazującym, G jest otwarta, D na 2 progu dociskasz środkowym i strunę A na 3 progu serdecznym. E basowego nie powinieneś grać.

Aby dobrze chwytać akordy ćwicz tak: złap jakiś akord a potem zagraj wszystkie jego struny od góry do dołu po dwa razy kostką. Po złapaniu akordu wszystkie złapane nuty powinny brzmieć czysto i bez brzęczenia, a to ćwiczenie pozwoli Ci łapać akordy precyzyjnie. Pamiętaj żeby zmieniać akordy zmieniając tylko te palce które trzeba, te które po zmianie akordu będą na tym samym miejscu - niech w ogóle się nie ruszają. Przypominam też aby palce naciskające struny były jak najbliżej następnego progu - potrzeba mniej siły dociskającej strunę aby nie brzęczała ;). Pisałem o tym w poprzedniej lekcji.

#Bicie gitarowe
Na kanale JustinSandercoe lekcja bicia gitarowego jest przedstawiona tak dobrze, że sam nie zrobiłbym tego lepiej. Oto 2/4 filmy kolejnych lekcji przedstawiających jak grać bicie gitarowe:

http://www.youtube.com/watch?v=2CgX3uOqhtA&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=eOXJRQPLUNE&feature=relmfu

Gorąco polecam!
Wreszcie coś zagramy! Poniżej przedstawiam Ci film jak zagrać Knocking On Heavens Door :

http://www.youtube.com/watch?v=5_swaxOidGU

UWAGA! Filmik jest trochę trudny jeśli zaczynasz dlatego opiszę Ci go trochę. Niech zainteresuje Cię fragment od 18 sekundy do 32 sekundy. Akordy które będą grane od początku do końca to:
G, D, a, G, D, C. Aby zagrać to prosto grasz dwa razy akord G, dwa D, cztery razy a. Potem Znowu 2xG, 2xD i 4xC i tak w kółko. Postaraj się włączyć sobie tę piosenkę w wykonaniu Boba Dylana i spróbuj grać razem z nim. Jeśli nie dajesz rady to patrz na powyższy filmik i zmieniaj akordy tak jak pan tam na filmie. On gra to troszkę trudniej ale ty na początek zagraj tak - jak to co opisałem.

Kolejną piosenką może być The Past Recedes Johna Frusciante:

http://www.youtube.com/watch?v=iwwD2AgSFa4

Akordy do zwrotki: G x2, D x2, a x2, e x4 - podobnie, z tym że akord "e" grasz dwa razy szybciej niż pozostałe :).

Piosenki staraj się grać albo z metronomem albo z włączoną piosenką równolegle po to abyś uczył grać się równo i nabrać wyczucia. Metronom to takie coś co wydaje dźwięk w jednakowych odstępach czasu abyś grał równo. Znajdziesz taki bez problemu gdzieś na internecie.

Kolejna piosenka to Teksański zespołu Hey:

http://www.youtube.com/watch?v=BfMGVpW_T0c

Kolejne akordy to: D x2, G x2, A x4, pauza :). Z tym że ostatni akord (A) grasz  x4 razy ale za to dwa razy szybciej niż poprzednie. Czyli w tym samym czasie co zagrałbyś poprzednie razy dwa - ten akord zagraj 4 razy.

Na dziś wystarczy. Ale gdyby nie wystarczyło to polecam stronę:

http://teksty.wywrota.pl/ 

Znajdziesz tam wiele piosenek polskich i zagranicznych z rozpisanymi akordami. Nie znasz jeszcze wszystkich akordów co stanowi utrudnienie ale wiele piosenek jest tam rozpisanych z użyciem podstawowych. Polecam :)

#Strojenie gitary
Strojenie jest bardzo proste jeśli zrozumiesz o co chodzi. Możesz stroić za pomocą programu InTune - mając jedynie mikrofon podpięty do komputera. Możesz stroić za pomocą stroika - urządzenia które możesz kupić w sklepach muzycznych. Podejrzewam, że jak dobrze poszukasz to na internecie znajdziesz stronę która umożliwia strojenie za pomocą komputera
z mikrofonem. Możesz stroić też za pomocą słuchu i jeśli chcesz być dobrym gitarzystą to polecam się tego nauczyć. Jak już mówiłem jest to proste, kwestia zrozumienia.

Jeśli chcesz nastroić gitarę ze słuchu musisz mieć jakiś dźwięk wzorcowy. Najlepiej E. Na przykład kupujesz urządzenie, które nazywa się kamerton. Jest to kawałek metalu, który jeśli w coś uderzysz to zawsze wyda z siebie ten sam dźwięk np. E. Możesz też wygenerować sobie taki dźwięk z jakiegoś programu komputerowego lub po prostu nastroić od innej nastrojonej gitary.

W strojeniu chodzi wyłącznie o porównywaniu ze sobą dwóch dźwięków. To znaczy, że grasz dwa dźwięki, słuchasz i zastanawiasz się czy to są te same dźwięki czy nie.

Załóżmy że masz nastrojoną gitarę. Po czym poznać, że jest nastrojona poprawnie? Jeśli naciśniesz strunę H na 5 progu to jest ten sam dźwięk co E wiolinowe otwarte. Jeśli naciśniesz strunę G na 4 progu to ten sam dźwięk co H otwarte. D na 5 progu to struna G otwarta. A na 5 progu to D otwarta
i struna E na 5 to struna A otwarta.
  
Po czym poznać, że dwa dźwięki brzmią tak samo? Otóż jeśli zagrasz np E otwarte (wiolinowe) i H na 5 progu jednocześnie i są one dobrze nastrojone to usłyszysz jeden dźwięk. Jeśli miałbym go narysować to usłyszałbyś coś takiego:


Jeśli dźwięki by się troszeczke różniłyby to usłyszałbyś "falowanie", dwa dźwięki różne, zagrane jednocześnie sprawiają że słyszysz dźwięk raz narastający, cichnący, narastający, cichnący i tak cały czas. Poprostu słyszysz falowanie które narysowałbym tak:


Im bardziej dźwięki różnią się tym falowanie słychać szybciej.

W związku z czym - najpierw stroisz strunę E. Potem Przyciskasz H na 5 progu i grasz je jednocześnie - jeśli słyszysz drganie to kręcisz (luzując lub napinając strunę) stroikiem tak aby po ponownym zagraniu tych strun dźwięk był "falujący wolniej" aż "fala" w ogóle zniknie i pozostanie "pozioma kreska" :) czyli jednolity dźwięk. Jeśli zniknie to znaczy, że struny są nastrojone względem siebie tak jak tego chcesz. Potem to samo robisz z G na 4 progu
i otwartą struną H. Potem D na 5 i otwartą G, potem A na 5 i otwartą D i na końcu E (basowe) na 5 i otwartą A.

Być może temat strojenia gitary opisałem Ci trochę nietypowo
i niekonwencjonalnie, ale sam długo uczyłem się stroić gitarę. Zastanawiałem się "kiedy jest nastrojona?" bo nie potrafiłem zrozumieć zwykłego tłumaczenia
i kursu strojenia gitary. A okazuje się, że chodzi jedynie o "drgania", "fale" które słyszysz po zagraniu dwóch dźwięków które mówią Ci - kiedy są takie same
a kiedy się różnią.

Oczywiście jeśli masz jakieś pytania to proszę napisz je w komentarzu - na pewno odpowiem :)

#Ćwiczenie
Przedstawię Ci kolejne ćwiczenie dla Twoich palców. Oto taby:

E|--------------------------------------------1--3---
H|--------------------------------------1--3---------
G|----------------------------1--3-------------------
D|--------------------1--3---------------------------
A|-----------1--3-------------------------------------
E|-----1--3-------------------------------------------

E|--------3--1----------------------------------------
H|--------------3--1----------------------------------
G|--------------------3--1----------------------------
D|---------------------------3--1---------------------
A|----------------------------------3--1--------------
E|-----------------------------------------3--1--------

do tego używasz jedynie palca wskazującego oraz serdecznego. Wskazujący naciska zawsze na progu 1 a serdeczny na 3. Po zakończeniu przesuwasz się oczywiście o dwa progi do przodu i powtarzasz wzór aż dojdziesz do progu 12. 

Kolejne ćwiczenie:

E|--------------------------------------------2--4---
H|--------------------------------------2--4---------
G|----------------------------2--4-------------------
D|--------------------2--4---------------------------
A|-----------2--4-------------------------------------
E|-----2--4-------------------------------------------

E|--------4--2----------------------------------------
H|--------------4--2----------------------------------
G|--------------------4--2----------------------------
D|---------------------------4--2---------------------
A|----------------------------------4--2--------------
E|-----------------------------------------4--2--------

to ćwiczenie wygląda tak samo jak poprzednie z tym że używasz jedynie palca środkowego i małego. Środkowy naciska próg 2, a mały próg 4. Potem przesuwasz się o dwa progi do przodu i powtarzasz. 

Ostatnie na dziś ćwiczenie:

E|--------------------------------------------5--7---
H|--------------------------------------5--7---------
G|----------------------------5--7-------------------
D|--------------------5--7---------------------------
A|-----------5--7-------------------------------------
E|-----5--7-------------------------------------------

E|--------7--5----------------------------------------
H|--------------7--5----------------------------------
G|--------------------7--5----------------------------
D|---------------------------7--5---------------------
A|----------------------------------7--5--------------
E|-----------------------------------------7--5--------

to ćwiczenie wykonujesz dwoma sąsiednimi palcami tzn. najpierw wskazującym i środkowym, potem środkowym i serdecznym oraz serdecznym
i małym. Chodzi o to abyś dwoma sąsiednimi palcami nauczył się dobrze operować gdy przerwa pomiędzy progami wynosi 2. Abyś rozciągnął swoje palce jeszcze bardziej. Jeśli już opanujesz to ćwiczenie to możesz się z nim przesunąć na początek gryfu używając progów 1 i 3 - odległość między progiem 1 i 3 jest większa niż 5 i 7 dlatego twoje palce będą się rozciągać jeszcze bardziej.
Powodzenia!

#Podsumowanie
Dużo się dziś nauczyłeś. Poznałeś podstawowe akordy, nauczyłeś się bicia gitarowego i kilku piosenek. Zrozumiałeś o co chodzi w strojeniu gitary
i poznałeś kolejne ćwiczenia gitarowe.

Obiecuję, że kolejna lekcja będzie krótsza, będzie za to równie ważna. Poznasz więcej rodzajów wydobywania dźwięków takich jak: hammer-on, pull-off, slide itp.

Zapraszam do komentowania oraz do kolejnych lekcji :) !