niedziela, 23 grudnia 2012

Kurs gitarowy #16 - gitara czy perkusja?

Witam. Dziś opiszę Ci niesamowitą technikę gry na gitarze. Dlaczego niesamowitą? Gdyż opanowanie jej wzbogaci Twoją grę i nada jej jeszcze lepszy klimat oraz rytm kiedy ją dobrze opanujesz, a wcale nie jest taka trudna do nauczenia.

#Dźwięki perkusyjne
W zasadzie dźwięki perkusyjne już znasz w najbardziej podstawowej formie. Jeśli kiedykolwiek grałeś tłumione struny to właśnie taki efekt otrzymywałeś - jakby uderzenie perkusji. Istnieje więcej sposobów pozwalających wydobyć takie uderzenia perkusyjne niż tylko uderzenie przez tłumione struny kostką lub palcem. W dzisiejszej lekcji przedstawię Ci takie trzy sposoby, których często używam, oraz fajne ćwiczenie do tego.

#Sposób pierwszy
Polega na tym, że prawą dłoń zaciskasz a twój kciuk ma być z boku, wzdłuż dłoni a nie w poprzek palców. Zaciśnięte palce muszą być jak najbardziej odsłonięte. Najpierw odchylasz dłoń pionowo od pudła akustycznego
i wewnętrzną stroną dłoni (zaciśniętymi palcami) upadasz szybko na struny uderzając je. Powstaje przy tym dźwięk perkusji. Poniżej dwa zdjęcia przedstawiające dwa etapy - po podniesieniu i po opuszczeniu:


Jak widzisz sposób ten można zastosować trzymając kostkę gdyż nie będzie w niczym przeszkadzać.

#Sposób drugi
Tutaj najważniejszy jest kciuk. Odchylasz go od strun i uderzasz w najgrubszą strunę (E basowe). Reszta palców podczas całej czynności jest zaciśnięta.
W zasadzie nadgarstek stoi w miejscu a Ty jedynie obracasz go tak aby odchylić kciuk a potem uderzyć w strunę. W czasie uderzenia możesz zaciśniętymi palcami stłumić pozostałe struny lub nie. Zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Umówmy się, że od początku ćwicz z jednoczesnym tłumieniem. Poniżej zdjęcia jak to zrobić:


Kostka jest tu raczej wykluczona.

#Sposób trzeci
Nie korzystasz tu z palców w ogóle - dlatego sposób ten może być wykonywany gdy trzymasz kostkę. Odchylasz przedramię trochę od strun. Dłoń odchylasz jak tylko się da i uderzasz w struny ale tym razem podstawą dłoni. Dłoń jest ustawiona tak jakbyś chciał kogoś popchnąć i uderzasz
w struny właśnie tą częścią dłoni, którą byś tego kogoś popchnął. Poniżej dwa zdjęcia.



#Ćwiczenie
Na pewno kiedyś słyszałeś piosenkę "Love Is All Around" zespołu Wet Wet Wet. Ja swoją naukę, powyżej opisanych technik, zacząłem od tej piosenki. Umówmy się, że tam gdzie są na tabulaturze znaki 'x' odpowiadające za tłumienie - Ty robisz dźwięk perkusyjny jedną z powyższych technik. Do tej piosenki zalecam jednak zacząć i dobrze opanować sposób pierwszy bez użycia kostki grając fingerstylem. Poniżej taby:

          D-dur                    e-moll                
E|---------2---X---2--------0---X---0--
H|---------3---X---3--------0---X---0--
G|---------2---X---2--------0---X---0--
D|----0--------X--------2-------X------
A|-------------X-----------------X------
E|-------------X-----------------X-----



       G-dur                    A-dur
E|-------3---X---3--------0---X---0----
H|-------3---X---3--------2---X---2----
G|-------0---X---0--------2---X---2----
D|-----------X-----------------X--------
A|-----------X---------0-------X--------
E|----3------X-----------------X---------

Tak leci zwrotka - powtarzasz powyższe taby dwa razy na każde dwa wersy. Czyli w trakcie śpiewania "I feel it in my fingers" grasz D, e potem jest "I feel it in my toes" grasz tu G, A. Potem przegrywasz w tym samym tempie jeszcze raz wszystkie D, e, G, A. Potem są kolejne dwa wersy i grasz tak samo.

Jeśli chodzi o refren to leci tak:
G, G, e, e  - dwa razy
G, G, D, D, e, e, A, A

Zrezygnowałem z pisania tabulatury gdyż myślę, że łatwo domyślisz się jakby wyglądała. Każdy akord w refrenie grasz dokładnie tak samo i w takim samym tempie jak akordy ze zwrotki. Czyli najpierw grasz strunę bazową akordu, potem trzy najcieńsze, następnie perkusja i na końcu znowu trzy najcieńsze.

Jak widzisz prawa ręka robi prawie cały czas to samo a tylko akordy się zmieniają co jakiś czas.

#Podsumowanie
Jeśli przegrałeś sobie porządnie powyższą piosenkę to zauważyłeś, że ten sposób gry robi bardzo dobre wrażenie. Możesz ćwiczyć i używać tej techniki w dowolnym momencie, w dowolnej piosence gdzie uznasz, że tłumione struny pasowałyby. Zasada na początku jest taka, żebyś to robił w równych odstępach tak aby zaznaczyć jakiś moment w piosence - tak jak perkusja. Może być raz na zwrotkę, może być dwa, trzy itd..., byleby tylko było równo. W ten sposób robisz sobie taki podkład perkusji pod Twoją grę.

W razie jakichkolwiek pytań, pisz w komentarzach. Pozdrawiam i wesołych świąt :)!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz