piątek, 23 listopada 2012

Kurs gitarowy #12 - power chords

Witaj! Dziś opiszę Ci akordy power :) używane bardzo, bardzo często, przeważnie przez gitarzystów rockowych, metalowych, preferujących cięższe brzmienie, choć to nie reguła.

#Wstęp
Power chords są dość proste do nauczenia. Do opanowania ich potrzebna Ci jest wiedza o nutach na strunach E basowej oraz A, a także wiedza jak buduje się akordy barowe na strunach A oraz E. Sama umiejętność chwytania akordów barowych jest niekonieczna. Power chords świetnie brzmią na gitarze elektrycznej z włączonym przesterem, ale także niesamowicie na gitarze akustycznej, nadając brzmieniu gitary powera :)!

#Power Chodrs
Power chords wyglądają tak samo jak akordy barowe budowane na strunach E oraz A poza tym, że gramy tylko pierwsze trzy struny basowe - E, A, D - jeśli akord budujemy na strunie E, albo A, D, G- jeśli na strunie A. Pozostałe struny - tłumimy palcem wskazującym.

Oto tabulatura do power chord F (czyli F5):

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----X--------------------------------
D|-----3--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----1--------------------------------
Palec wskazujący który w akordzie barowym F służyłby do utworzenia poprzeczki naciskającej na wszystkie struny, w tym przypadku służy do stłumienia reszty strun, których nie gramy. Dlatego power chords są takie proste!

Oto przykładowa tabulatura power chord'u C (czyli C5) - zbudowanego na strunie A:

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----5--------------------------------
D|-----5--------------------------------
A|-----3--------------------------------
E|-----X--------------------------------
I znowu - palec wskazujący tłumi końcówką strunę E od spodu i resztę strun, których nie grasz.

Jak zauważyłeś, nazwy power chords są takie same jak nuta na strunie bazowej - tej na której budujemy akord z końcówką "5". Czyli power chords wyglądający tak:

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----X--------------------------------
D|-----5--------------------------------
A|-----5--------------------------------
E|-----3--------------------------------

będzie nazywał się G5 - bo nuta na strunie bazowej to G. Po przesunięciu
o dwa progi do przodu:

E|-----X--------------------------------
H|-----X--------------------------------
G|-----X--------------------------------
D|-----7--------------------------------
A|-----7--------------------------------
E|-----5--------------------------------
uzyskamy A5. Proste :)

Dokładanie taka sama zasada dotyczy się power chords zbudowanych na strunie A.
Ważne jest to, że grając power chord kostką - uderzasz przez wszystkie struny. Nie staraj się trafić tylko w te trzy struny, które muszą brzmieć. Uderz przez wszystkie struny. Dzięki temu granie będzie prostsze, przyjemniejsze. Samemu brzmieniu dodasz dźwięk tłumionych strun - to nic!

Poniżej umieszczam film prezentujący dokładnie i idealnie to o czym Ci dziś napisałem:

https://www.youtube.com/watch?v=trf80-R41X8

Od 6:18 zaczyna się dobre ćwiczenie dla Ciebie - czyli po prostu fragment piosenki do nauczenia się i grania w ramach poznania power chords. Akordy użyte tam to:
F5, Bb5, Ab5, Db5

Kolejna melodia na power chords do nauczenia jest od 6:46. Akordy:
A5, C5, G5, D5

Moja rada jest taka aby nauczyć się grać te dwie melodie powoli, dokładnie, równo tylko na strunie E - tak jak jest to pokazane na filmiku. Kiedy już opanujesz grę tych melodii na strunie E, zastanów się po co przechodzić do akordów takich jak Bb5, Db5, C czy D aż na koniec gryfu, wykonując dłuuuugi ruch ręką, kiedy można zagrać te akordy na strunie A - bliżej. Dzięki temu nie musisz "latać" ręką w te i z powrotem po gryfie. Zagraj te melodie używając power chords zbudowanych na strunach A oraz E - będzie to dobre ćwiczenie. Z czasem oczywiście staraj się przyspieszać.

Najpierw zastanów się czy znalazłbyś sam najsensowniejszy rozkład powyższych akordów na gryfie. Poniżej moja propozycja i wskazówka na których progach są:

F5 - struna E - próg 1
Bb5 - struna A - próg 1
Ab5 - struna E - próg 4
Db5 - struna A - próg 4

Dla drugiej melodii:

A5 - struna E - próg 5
C5 - struna A - próg 3
G5 - struna E - próg 3
D5 - struna A - próg 5

Oczywiście spróbuj sobie pograć te melodie tylko na strunie A. Które będą to progi? ;)

#Podsumowanie
Power chords są łatwe, przyjemne do nauczenia się i mają duży potencjał oraz dają dobre mocne, wypełnione energią i "powerem" :) brzmienie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie tej lekcji, śmiało pytaj w komentarzu.

W kolejnej lekcji pomówimy sobie o Twoim dzienniku gitarowym... :)

Pozdrawiam i do zobaczenia!

sobota, 17 listopada 2012

Kurs gitarowy #11 - "jak?" zamiast "dlaczego?"

Dziś krótki artykuł na temat pewnego zagadnienia dotyczącego nastawienia psychicznego podczas twojego procesu uczenia się gry na instrumencie jakim jest gitara :).

Chodzi o to, że widząc doskonałego gitarzystę, człowieka sukcesu, kogoś kto zrealizował się doskonale w swojej pasji być może do tej pory zadawałeś sobie pytanie „dlaczego mu się udało?” –„bo ma talent”, „bo ćwiczył długo”, „bo jest dobry”, „bo ma szczęście”. Otóż pytanie „dlaczego?” daje Ci odpowiedzi, które nic nie wnoszą, zostawiają Cie z niczym.

Tobie chodzi o to, żebyś nauczył się jak najwięcej, abyś jak najwięcej wyciągnął. Zamień w tym celu pytanie „dlaczego tak?” na „jak to zrobić?”, „jak zrobić żebym to umiał?”, „jak taki być?”, „jak grać tak dobrze?”, „jak się tego nauczyć?”. Pytanie „JAK?” powoduje u ciebie kreatywne myślenie, które analizuje, tworzy pomysły JAK ktoś to zrobił i prowadzi to do tego, co Ty masz robić, co prowadzi do maksymalnego uczenia się.

Pytanie tyczy się w dzisiejszym artykule gry na gitarze, jednak może być
z powodzeniem stosowane w codziennym życiu – widzisz kogoś kto robi coś co Cię zachwyca – zapytaj siebie „jak zrobić żebym ja tak kogoś zachwycał?” jeśli naprawdę chcesz się uczyć to na pewno wymyślisz coś co mocno zbliży Cie do Twojego celu :) 

W kolejnej lekcji omówimy sobie cięższe - rockowe czy metalowe brzmienie gitary a dokładniej - power chords :)

Pozdrawiam i do zobaczenia!

sobota, 10 listopada 2012

Kurs gitarowy #10 - flażolety

Witam Cię na moim blogu. Dziś dowiesz się jak wydobywać trochę inny rodzaj dźwięków z gitary - flażolety.

#Flażolety
Takie dźwięki można wydobyć z 5, 7 i 12 progu każdej struny a dokładniej z pogranicza tych progów i progów o numerze wyżej. Aby zabrzmiał piękny dźwięk flażoletu należy położyć bardzo delikatnie (tylko przyłożyć, delikatnie dotknąć) palec na np. pograniczu progu 12 i 13 np. struny E wiolinowej i szarpnąć ją. Aby dźwięk był głośniejszy możesz zaraz po szarpnięciu oderwać palec lewej ręki od struny E. To samo robisz z każdą struną na pograniczu 5 i 6, 7 i 8. Zanim przeczytasz dalszą część artykułu wypróbuj i upewnij się, że umiesz zrobić to o czym właśnie przeczytałeś (ewentualnie pytaj w komentarzach jeśli coś jest niejasne).
 
A co jeśli chcesz wydobyć jakiś inny dźwięk flażoletem? Skoro na 12 progu struny E dźwięk jaki wydobywasz to E, to jeśli chcesz wydobyć np. G to musisz jakoś przesunąć flażolet o 3 półtony. W tym celu naciśnij w sposób zwykły strunę E na progu (powinieneś już wiedzieć na jakim aby było G :) ) - 3 :P - lewą dłonią. Palcem wskazującym prawej dłoni dotknij delikatnie na pograniczu progu 15 i 16 (czyli pogranicze 12 i 13 przesunęło się o 3 progi). Następnie kciukiem prawej szarpnij strunę i oderwij wskazujący od struny.
 
Ten sam sposób można wykorzystać przy flażoletach przy progu 5 i 7 każdej struny (jeśli naciśniesz struny na jakimś progu to o tyle samo przesuną się flażolety co numer progu).

#Podsumowanie
W następnej lekcji dowiesz się trochę co nieco o podejściu i nastawieniu psychicznym do nauki gry na gitarze i naśladowania innych wielkich gitarzystów. Opowiem Ci o pewnej zasadzie, którą być może nawet wprowadzisz w swoje codzienne życie, kto wie? :) Pozdrawiam i do zobaczenia!!!

niedziela, 4 listopada 2012

Kurs gitarowy #9 - pentatonika cz. 2/2

Witaj. Dziś kontynuujemy naukę pentatoniki wchodząc na jeszcze wyższy poziom. Z dumą mogę powiedzieć, że jeśli masz opanowany dobrze materiał
z poprzednich artykułów, to jesteś na takim poziomie na którym możesz szlifować i ćwiczyć jeszcze lepiej, jeszcze szybciej i jeszcze dokładniej to co już znasz i zapewne orientujesz się już na tyle, że potrafisz sam wybierać
i szukać to, czego jeszcze chcesz się nauczyć. Gratuluję!
W dzisiejszym artykule przesyłam Ci filmy z kolejnymi pozycjami pentatoniki. Widzisz pentatonikę dzielimy na molową (minor) i durową (major). Skoro jeden dźwięk możesz odszukać w różnych miejscach na gryfie, to te pięć podstawowych nutek pentatoniki, którą poznałeś wcześniej, możesz odszukać w innych miejscach niż te, które znasz. Takich pozycji jest 5. Pozwolą Ci one urozmaicić improwizację i jeszcze dokładniej zrozumieć zależności pomiędzy dźwiękami i solówki bowiem bardzo dużo jest ich na niej opartych. Dla przykładu solówki Erica Claptona czy Carlosa Santany są ułożone w dużej mierze na pentatonice. Poniższe filmy najlepiej zademonstrują Ci i ułatwią zrozumienie pozycji pentatoniki. Szczerze polecam je obejrzeć i zrozumieć.

Film do pentatoniki a mol (minor) od 1:27  :

http://www.youtube.com/watch?v=Squ_vYskY3M

A także A dur (major) która różni się od molowej tylko tym, że ma ten sam kształt cofnięty o trzy progi wstecz. Czyli zamiast zaczynać od 5 zaczynasz od 2:

http://www.youtube.com/watch?v=xQwkDWwSSAA&feature=channel

Używaj ich zgodnie z tym jak czujesz muzykę. Do kawałków żywszych
i weselszych - durową a smutniejszych, wolniejszych- molową, choć to nie reguła. Najlepsi poruszają się po molowej i durowej płynnie na zmianę, łącząc je. Najczęściej stosowaną jest molowa.

#Podsumowanie
Znasz już wszystkie ważne informacje na temat pentatoniki. Kwestia tylko praktyki i ćwiczeń (przy muzyce, bez muzyki, w górę, w dół, ćwiczeniami z poprzedniej lekcji na każdej pozycji). Dzięki pentatonice będzie Ci łatwiej rozpracować solówki ze słuchu. Mam nadzieję, że ostatnie lekcje były dla Ciebie zrozumiałe, jeśli nie to zachęcam do pytania w komentarzach.

W kolejnej lekcji zapoznam Cię z nową techniką gry na gitarze - z flażoletami. Lekcja będzie łatwa i przyjemna. Do zobaczenia :)!